Ranking Perspektyw bez perspektyw!

Po raz kolejny ukazał się wybiórczy ranking „Perspektyw”, który jak zwykle nie uwzględnia liceów z maturę międzynarodową IB. Niestety jeszcze gorszą, niezrozumiałą i karygodną praktyką jest podawania przez miesięcznik

w liście szkół IB pozycji, jaką liceum prowadzące również maturę polską zajęło w ich wybiórczym rankingu.  Jak jest tego efekt? Licea prowadzące tylko program IB DP zakończany maturą międzynarodową IB nie mają żadnego miejsca w rankingu „Perspektyw”, bo nie są w nim uwzględniane! Natomiast licea prowadzące maturę polską i międzynarodową są prezentowane z pozycją w rankingu matury polskiej, co w niekorzystnym świetle przedstawia pozostałe licea. Bardzo często rodzice kandydatów do szkół z maturą międzynarodową pytają, dlaczego szkoły nie ma w rankingu „Perspektyw”, albo wprowadzeni w błąd przez miesięcznik twierdzą, że szkoła X mimo, że prowadzi maturę międzynarodową jest w rankingu na wysokiej pozycji. Tak nierzetelne i beztroskie prowadzenie opiniotwórczego rankingu jest krzywdzące dla liceów prowadzących tylko maturę międzynarodową. Zamieszczanie miejsca w rankingu w liście szkół IB publikowanym przez „Perspektywy” jest zupełnie bezzasadne i wprowadzające w błąd, ponieważ nie świadczy w żaden sposób o wynikach oraz poziomie kształcenia w programie IB DP. Miesięcznik „Perspektywy” nie uwzględnia w swoim rankingu faktu, że są uczelnie w Polsce, które absolwentów matury międzynarodowej przyjmują bez egzaminów nawet na kierunki lekarskie. Uznane uczelnie takie jak Uniwersytet Jagielloński czy AGH, stosują przywileje dla absolwentów matury międzynarodowej IB. AGH przy przeliczeniu wyników matur międzynarodowych na punkty rekrutacyjne stosuje przelicznik 1.5, natomiast z języka angielskiego kandydat otrzymuje z góry maksymalną ilość 200 punktów. Uniwersytet Jagielloński od bieżącego roku nie honoruje matury polskiej na poziomie podstawowym. Natomiast absolwenci matury międzynarodowej nie będą mieli problemu z dostaniem się na UJ z maturą na poziomie SL.

Jak widać z powyższego fakt, że szkoły nie ma w rankingu „Perspektyw” nie oznacza, że nie jest bardzo dobrą lun najlepszą szkołą w regionie czy kraju. Może się wręcz okazać, że szkoła z poza rankingu gwarantuję swoim absolwentom lepszą pozycję w staraniu się o miejsce na wymarzonej uczelni niż ukończenie renomowanej szkoły według rankingu miesięcznika „Perspektywy”